yesss_podkrovny byt 1

Na trhu s nehnuteľnosťami je neustále najväčší dopyt po jedno, maximálne dvojizbových bytoch. Je to dlhodobý stav, ktorý asi nikoho neprekvapuje. Ich ceny sú nižšie, a teda akceptovateľnejšie ako ceny rozľahlých veľkometrážnych bytov, no tento trend súvisí predovšetkým so zrejme definitívnym rozpadom viacgeneračnej domácnosti a posilňovaním skupiny singles.

Dobre si zariadiť malý byt na sídlisku je však paradoxne oveľa náročnejšie ako zariadiť si rezidenciu v River Parku. Potvrdili mi to aj architekti Eva a Juraj Skupiloví z atelieru yesss, ktorí majú práve s riešením malometrážnych bytov celý rad skúseností. Tu je deväť najzákladnejších:

Nevnímajte svoj malý bytík len ako nocľaháreň

Práve takéto byty sú veľkou výzvou aj pre skúsených architektov a zdá sa, že už aj ich majitelia pochopili, že malý priestor treba využiť čo najefektívnejšie. „Veľké byty sú menej háklivé na funkčnosť, veď prakticky na každú činnosť je v nich samostatná izba. Ak však má jediná izba slúžiť ako obývačka, spálňa, kuchyňa a nebodaj ešte aj ako pracovňa, treba to dobre premyslieť,“ hovorí Juraj.

Menej veľkoryso zariaďujú v jednoosobovej domácnosti architekti hlavne kuchyňu. „Single si asi nebude variť s takým nasadením ako štvorčlenná rodina, nebude v kuchyni zavárať a ani nepotrebuje veľkú špajzu. Ak niekto žije sám, má podstatne menšie nároky aj na stolovanie.“ Samozrejme, ak sa v malom byte ocitne sama matka s deťmi, musia architekti navrhnúť iné riešenie priestoru, ako pre slobodného rozbehaného manažéra. Vždy sa však držia toho, že zariaďujú DOMOV, aj keď singlista netrávi čas čumením na skriňu v predsieni, nech by bola akokoľvek krásna, ale má tendenciu vypadnúť von medzi ľudí. „Berieme do úvahy, že zatiaľ čo rodina si v priestore bytu vystačí v istom zmysle sama, singlista sa v ňom bude zdržiavať výrazne menej,“ dodáva Eva.

Vybavenie do bytu vyberajte uvážlivo

V malom byte máte dve možnosti, ako to zrealizovať – buď nakupovať v Ikea, ktorá sa špecializuje na hotový nábytok všetkých možných rozmerov, dokonca aj do mikroskopických garsóniek, alebo si nechať spraviť nábytok na mieru. Druhá možnosť je lepšia, ale samozrejme drahšia. Rozhodne sa vyvarujte klasických gaučov či stolov, ktoré dokážu malinký byt fatálne zapratať.

yesss_Devinska viz 5 yesss_Devinska viz 4

 

Rozhodnite sa, či sa zariaďujete dočasne alebo navždy

Najmenšie byty považujú aj tí najväčší pesimisti za dočasné riešenie. Veď aj keď sa vám single stav znáša dobre, asi neplánujete zotrvať v ňom do konca života. „Ak za mnou príde niekto s rodinou, kde sú dve deti a pes a potrebuje zariadiť rodinný dom, zariaďuje ho s výhľadom NAVŽDY. Aj keď to tak napokon nemusí dopadnúť. Ale ak sa niekto práve rozviedol a ide do malého bytu, berie to väčšinou len ako prechodné štádium.“ Práve pre takýchto klientov je podľa Juraja Ikea ideálna, málokto si zariaďuje malý byt luxusným nábytkom. „Z nábytku sa vo všeobecnosti stal štandardný spotrebný tovar, nekupujeme si ho s presvedčením, že s ním aj dožijeme.“

Architektovi pomôže, ak mu budete vedieť povedať, ako chcete byt využívať v budúcnosti. Čím presnejšie informácie o vašich životných plánoch mu poviete, tým lepšie pre vás. „Ak klient vie, že sa jeho status bude meniť a on s tým počíta, byt na to musí pružne reagovať.“ Veď ak napríklad do domácnosti pribudnú deti, všetko od základu sa mení a to priebežne v závislosti od ich veku. „V prípade, že jednoizbák je dočasné riešenie a nevstupujú doň žiadne premenné, je to pomerne jednoduchá a funkčná dizajnová kreatíva, pri ktorej sa nemusíme pozerať za roh.“

Zariaďujte sa nanovo

Do jednoizbového bytu pri najlepšej vôli nenapracete to, čo ste mali v trojizbovom. Vezmite si pár kúskov, ku ktorým máte citový vzťah, ostatného sa zbavte a dajte si poradiť od architekta, čím zariadiť zvyšok. „Mali sme aj extrémny prípad klienta, ktorý nám priniesol rozmery svojho nábytku a chcel, aby sme mu okolo neho navrhli dom,“ hovorí Juraj. „Našťastie pochopil nereálnosť takého nápadu a od mnohých vecí ustúpil. Ľudia si myslia, že ušetria, ak si vezmú do nového bytu nábytok zo starého, no tak to nefunguje. Lepšie je kúpiť si nový a starý predať napríklad niekde na bazoši.“

yesss_Devinska viz 3 yesss_Devinska viz 2

Vyberajte svetlé farby, čarujte so zrkadlami

To je úplne najjednoduchšie pravidlo pri zariaďovaní malých bytov. Čím je použitá farba svetlejšia, tým vyzerá priestor opticky väčší a zrkadlá robia úplné divy. Ale pozor – sú veľmi rafinované. Určite by nemali byť umiestnené oproti vchodovým dverám, aby vás pri vstupe do vlastného bytu nevydesil pohľad na seba samého. :-) V spálni treba s nimi tiež narábať opatrne, hlavne ak v nej plánujete robiť občas smiešne pohyby. :-) Zrkadlá sa perfektne hodia napríklad na roldory, ktoré sú do jednoizbákov takisto ideálne pre svoju univerzálnosť. A pozor veľký aj na svetlo. Práve v malých bytoch dosiahnete neuveriteľné efekty ideálnym rozmiestnením svietidiel. A nielen silnou žiarivkou!

Skúste feng šuej

Ale vyberte si „fengšuejistu“ s naozaj dobrým odporúčaním. Na rozdiel od architektov zapájajú do systému rozmiestňovania priečok či nábytku v domácnosti aj toky energie a materiály kombinujú podľa prastarých japonských pravidiel. Ideálna situácia nastáva, keď si architekt s „fengšuejistom“ rozumejú a navzájom sa dopĺňajú.

Vyhnite sa triviálnym chybám

Pri malých bytoch je to najčastejšie prepchatý priestor. „Ľudia chcú dať do bytu veľa vecí a zahltia ho úplnými nezmyslami. Pritom je jasné, že čím viac nábytku do priestoru napraceme, tým pôsobí menšie,“ vysvetľuje Eva.  Akousi zvláštnou módou sa stalo aj používanie ostrých farieb, obzvlášť hráškovozelená je z neznámych dôvodov mimoriadne populárna. :-) „Alebo ľudia objavia niečo, čo sa im páči, v časopise a kúpia si to. Neuvedomujú si však súvislosti v širšom kontexte. Ten istý obraz vyzerá inak na stene v štvorhviezdičkovom hoteli a inak v spálni tri krát štyri metre.“

yesss_Devinska viz 1 yesss_byt Devinska_podorys denná časť

A vôbec – zverte to celé architektovi!

Jeho práca niečo stojí, ale nemusíte pritom finančne vykrvácať. „Keď robíme štúdiu na priestor, tak ju robíme, ako keby neexistoval finančný strop. Pritom klient môže mať len 30 % prostriedkov. Za tie spravíme, čo sa dá a on presne vie, ako bude pokračovať ďalej, keď zarobí ďalšie peniaze.“ Architekti naozaj nevychádzajú z toho, že interiér musí byť drahý, ich cieľom je vytvoriť v byte pridanú hodnotu. Správnymi krokmi dokážu napríklad z dvojizbáku spraviť funkčný trojizbák a de facto zvýšiť hodnotu celého bytu.

Pripravte si budget

Majitelia malých bytov majú väčšinou na ich vybavenie aj obmedzený rozpočet. Angažovať architekta na optimálne zariadenie jednoizbáku sa však obzvlášť oplatí, lebo vie aj v malom priestore všetko efektívne rozmiestniť. „Zrealizovať sofistikovane malý byt však stojí naozaj skoro tak isto ako byt veľký. Jeden aj druhý musíme opakovane navštíviť, v jednom aj druhom sú finančne najnáročnejšie priestory – kuchyňa a kúpeľňa – a ak mám poriadne spraviť jednoizbák, strávim nad návrhom skoro rovnaký čas ako nad štvorizbákom,“ hovorí Juraj.

P.S. 1

Architekta smelo volajte, aj keď ste zostali v byte sám či sama po rozvode a necítite sa v ňom dobre. Odborník vám upraví a prerobí priestor tak, aby vám nijako nepripomínal bývalého partnera. :-)

 

P.S. 2

Na ilustračných fotografiách sa nachádza riešenie pre malý dvojizbový bytík obsahujúce napríklad aj tieto rafinované detaily:

– jednotná podlaha v celom byte (okrem kúpeľne) pre zjednotenie priestoru

– jednotná farba stropu (architekti vybúrali časť priečky nad dverami z predsiene do obývačky, aby sa priestor opticky prepojil)

– nábytok je na mieru, plynule nadväzuje od predsiene cez obývačku (pracovňu) až do kuchyne

– minikuchynka je zväčšená tým, že ju potiahli až do obývačky, napríklad chladnička je vstavaná zboku do nábytkovej steny pracovne

– nábytková stena s policami je multifunkčná (ako pracovňa, obývačková stena, chladnička, …)

– z kuchyne je okno s mliečnym sklom do kúpeľne (v mieste medzi spodnými a hornými skrinkami kuchynskej linky, kde by bol inak obklad). Čaro spočíva v tom, že jednak slúži na presvetlenie a odvetranie kúpeľne, ale napríklad aj na to, že si v kuchyni na linke pripravíte drink, a potom si ho budete užívať priamo z vane. :-)